fbpx Batory Projekt – Lokalny deweloper - Inspiracje aranżacji domowego ogrodu
Inspiracje aranżacji domowego ogrodu

Domy z ogrodem w zabudowie szeregowej cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – zalet mają wiele, a jedną z tych, która często przeważa o zakupie, jest możliwość posiadania własnego skrawka zieleni. Wbrew pozorom, nawet mniejszy ogródek czy ten o specyficznym kształcie, może wyglądać naprawdę oszałamiająco! Zastanawiasz się, jak samodzielnie go zagospodarować? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik z masą praktycznych wskazówek i pomysłów. Poznaj nasze inspiracje aranżacji domowego ogrodu i stwórz przestrzeń, o jakiej marzysz!

Mieszkanie z ogrodem – od czego zacząć?

Niezależnie od tego, czy posiadasz mieszkanie z ogrodem większych czy mniejszych rozmiarów, projektowanie rozpocznij od sprecyzowania oczekiwań. Marzysz o własnej uprawie warzyw i owoców? Nie możesz doczekać się letniego grillowania w ogrodzie? A może oczyma wyobraźni już widzisz, jak Twoje maluchy spędzają radośnie czas na świeżym powietrzu? To wszystko ma znaczenie, dlatego na wstępie zastanów się, do czego właściwie ma posłużyć ogród. Pomoże Ci to w wydzieleniu pożądanych stref i dobrym rozplanowaniu przestrzeni, dzięki czemu domowy ogród będzie idealnie dopasowany do potrzeb wszystkich domowników.

Domowy ogród w zabudowie szeregowej – jak zaprojektować?

Domy z ogrodem w zabudowie szeregowej posiadają charakterystyczną przestrzeń zieloną – jest ona z reguły nieco mniejsza i dosyć podłużna. Zagospodarowanie tego typu ogrodu nie jest jednak tak trudne, jak może się wydawać. Na co zwrócić uwagę? Poniżej prezentujemy najważniejsze wskazówki!

  • Ogrodzenie – zanim przejdziemy do detali, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ogrodzenia. Nie musimy się o nie martwić w przypadku nowoczesnego budownictwa, gdzie domy z ogrodem oddzielone są od siebie najczęściej przy pomocy paneli ogrodzeniowych. Na takie rozwiązanie zdecydowaliśmy się przy budowie osiedle Wiczliński Potok. Jest ono o tyle uniwersalne, iż można je pozostawić w niezmienionej formie lub w razie potrzeby potraktować jako wyjściową bazę do stworzenia wymarzonej aranżacji roślinnej. Do dyspozycji mamy wiele opcji. W przypadku mniejszych ogrodów, warto postawić na „lżejsze” formą rozwiązania, by nie przytłoczyć przestrzeni – np. tuje, pnącza i laurowiśnie.
  • Nawierzchnia – to element, którego nie zmieniamy często, dlatego lepiej stawiać na uniwersalne rozwiązania o neutralnych kolorach i prostych wzorach. Pozwoli to na swobodne manewrowanie kompozycją, a w razie opatrzenia się z nią – szybką i łatwą zmianę. Dobrym rozwiązaniem jest ponadczasowy trawnik. Jeśli jednak wiesz, że nie znajdziesz czasu i chęci na jego regularną pielęgnację, do dyspozycji masz wiele innych opcji, np. modne betonowe płyty, korę drzewną, drobny żwir czy rośliny okrywowe.
  • Rośliny – trudno wyobrazić sobie bez nich domowy ogród. Zanim jednak puścisz wodze fantazji i zaopatrzysz się w kolorowe kwiaty, krzewy czy drzewka, pamiętaj, że będą one wymagać regularnej pielęgnacji. Wybierając rośliny miej na uwadze nie tyko przyjętą koncepcję aranżacji, ale przede wszystkim wymagania danych odmian, co do gleby czy nasłonecznienia. Szeroki ich wybór, zarówno do słonecznych, jak i cienistych ogrodów, możesz znaleźć na przykład w punkcie sprzedaży roślin ogrodowych i rabatowych Świat roślin PINUS. Zaopatrzyć warto się zwłaszcza w rośliny o liściach w niebieskiej tonacji – będą stanowić ciekawe tło, a ponadto powiększą optycznie przestrzeń.
  • Meblemieszkanie z ogrodem to przede wszystkim korzyść w postaci dodatkowego, letniego pokoju. W przestrzeni zielonej nie może więc zabraknąć stylowych mebli wypoczynkowych. Powinny być nie tylko wygodne, ale też wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych – wykonane np. z technorattanu, drewna czy aluminium. Przytulności nadadzą im miękkie poduchy i koce. W sprzedaży nie brakuje również wielu ciekawych alternatyw dla tradycyjnych siedzisk – wśród nich np. huśtawki w boho stylu, pufy, hokery czy hamaki.
  • Dekoracje – w przypadku ozdób warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” – zwłaszcza, jeśli domowy ogród jest niewielki. Warto stawiać na elementy posiadające dodatkowe właściwości – dekoracje oparte o linie skośne i koła poszerzą optycznie przestrzeń, z kolei te z liniami pionowymi wizualnie ją wydłużą. Jeśli architektura budynku utrzymana jest w nowoczesnym stylu z neutralną, chłodną tonacją – jak np. prestiżowe osiedle Wiczliński Potok – warto wykorzystać zasadę kontrastu i uzupełnić aranżację o elementy w ciepłych, jasnych barwach.
  • Oświetlenie – pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również pomaga wprowadzić do ogrodu wyjątkowy klimat. Doskonałym sposobem na wypełnienie ogrodu magiczną atmosferą są modne łańcuchy świetlne. Jeśli jesteś fanem prostych rozwiązań, możesz sięgnąć np. po rattanowe i ażurowe lampiony czy girlandy przyozdobione trawami.

 

Inspiracje aranżacji domowego ogrodu

Warto postarać się też o to, by ogródek był spójny stylistycznie z pomieszczeniem, z którego się do niego wychodzi – np. salonem. Zabieg pozwoli na optycznie przedłużenie pomieszczenia i powiększenia metrażu użytkowego. Choć taki projekt wymaga nieco wysiłku, nie jest niemożliwy do samodzielnej realizacji – tym bardziej, iż obecnie dostępnych jest na wyciągnięcie ręki wiele ciekawych inspiracji aranżacji domowego ogrodu o najrozmaitszej stylistyce:

  • Styl rustykalny – inaczej styl wiejski, przywodzący na myśl domowe ogrody naszych babć. Charakteryzuje je swoboda kolorystyczna i sadzenia, rodzime gatunki roślin i naturalne materiały.
  • Styl nowoczesny – idealny dla osób zabieganych, ceniących sobie minimalizm i geometryczne kształty i surowość materiałów. Prosty do utrzymania, współgrający z designerskimi projektami architektonicznymi, jak np. gdyńskie osiedle Wiczliński Potok.
  • Styl angielski – łączy w sobie umiejętnie wolność i dzikość natury z nutą romantyzmu i delikatności. Pierwsze skrzypce grają byliny, nieregularne różane rabaty i rozłożyste krzewy.
  • Styl japoński – wyróżnia się elegancją i prostotą, dającą poczucie harmonii. Domy z ogrodem w stylu japońskim to przede wszystkim bogactwo roślin o nietypowych kształtach i kamień – symbol niezmienności.

Zaprojektowane z pomysłem mieszkanie z ogrodem to doskonały sposób na poszerzenie użytkowego metrażu domu oraz możliwość zyskania wspaniałego azylu do odpoczynku, rekreacji czy realizacji ogrodniczych pasji na świeżym powietrzu. Nawet, jeśli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń lub w nietypowym kształcie, nic nie stoi na przeszkodzie, by efektownie ją urządzić i przemienić w przepiękną wizytówkę domu. Mamy więc nadzieję, że jej urządzenie będzie dla Ciebie z naszymi wskazówkami znacznie łatwiejsze!

 

 

Chcesz zainwestować w nasze projekty?

Możemy spotkać się w biurze w centrum Gdyni, na terenie inwestycji, lub porozmawiać przez telefon. Jak Ci wygodniej.